Wrocław składa się z mnóstwa pięknych miejsc. To nie tylko gwarne puby, restauracje z najlepszym menu, studyjne kina i muzea. To również wiele, czasem poukrywanych, zakątków, które zachwycą każdego.

Więc jeśli tego lata postanowiliście omijać tłoczne lokale i stawiacie na kontakt z naturą i podziwianie wyjątkowej architektury, to ten przegląd jest skrojony idealnie dla Was.

Zapraszam na spacer po Wrocławiu!

Zwiedzanie miasta zaczyna się zazwyczaj od rynku. Ten we Wrocławiu cieszy się szczególną sławą. Dzięki odrestaurowanym kamieniczkom, fontannie i poczuciu, że nawet nocą to miasto tętni życiem.

Będąc w rynku, koniecznie zajdźcie na Plac Solny. Otoczony jest pięknymi budynkami, między innymi Starą Giełdą. Jednak to, co na nim najbardziej przykuwa uwagę to kwiaty, które możecie kupić przez całą dobę. 

W centrum warte uwagi są istniejące od ponad 500 lat kamieniczki – Jaś i Małgosia. Znajdują się na narożniku rynku. Połączone są ze sobą arkadą. Obok znajduje się Kościół Garnizonowy, który posiada ponad 900 metrową wieżę. Możecie z niej podziwiać panoramę miasta.

Odchodząc od Rynku, w stronę Dzielnicy Czterech Wyznań, przejdźcie przez Zaułek Solny. Warto tam przyjrzeć się grafikom nawiązującym do hiszpańskich pisarzy.

Na zbiegu ulic Kazimierza Wielkiego i Św. Antoniego, między czterema kościołami: katolickim, ewangelickim, prawosławnym i synagogą powstał obszar nazywany dziś Dzielnicą Czterech Wyznań. W jego centralnym punkcie powstała rzeźba dziewczyny w spódnicy stylizowanej na kulę ziemską. Warto to zobaczyć.

Pasaż Pokoyhof, aspirujący do miana ikony miasta, to centrum biurowo–usługowe. Zachwycający dziedziniec otoczony wysokimi kamieniczkami i znajdujące się tam lokale gastronomiczne tworzą niesamowity, francuski klimat.

Kolejne miejsce, którego nie możecie ominąć to Galeria Neonów przy ulicy Ruskiej. To zbiór kilkudziesięciu neonów oświetlających niegdyś domy handlowe, kina i knajpy. Co ciekawe, znajduję się on w miejscu, gdzie kiedyś funkcjonowało przedsiębiorstwo produkujące neony właśnie.

Kolejnym kluczowym miejscem we Wrocławiu jest Ostrów Tumski znajdujący się tuż nad Odrą. Stoi tam piękna Katedra wybudowana w stylu gotyckim. Warto też zwrócić uwagę na Most Tumski, który łączy Ostrów z Wyspą Piaskową. Polecam przespacerować się jego ścieżkami tuż przed zmrokiem. Nie dość, że oświetlające go światła zbudują romantyczny nastrój, to jeszcze będziecie mogli natknąć się na tajemniczego latarnika ubranego w czarną pelerynę i kapelusz, który codziennie zapala i gasi tamtejsze latarnie.

Obok Ostrowa znajduje się Tamka, Wyspa Piaskowa i Słodowa, które w ciągu dnia są miejscami idealnymi na rodzinne pikniki, a wieczorami zmieniają się w lokacje dobre na piwko ze znajomymi pod gołym niebem. Dzięki zacumowanym tam barkom można potańczyć lub poleżeć na leżaku.

W niedalekiej odległości znajduje się Bulwar Dunikowskiego. To promenada blisko Hali Targowej. Jest to też przystań dla statków. Spotkacie tam rolkarzy, rowerzystów i wiele spacerujących osób. Możecie tam spokojnie przysiąść na ławce i podziwiać widok Odry i Ostrowa Tumskiego.

Z wysp możecie przemieścić się na Nadodrze, a konkretniej na ulicę Roosevelta i zanurzyć się w tamtejsze osiedle. Jedno z podwórek zostało pokryte rzeźbami i malowidłami stworzonymi przez artystów OKAP-u wraz z mieszkańcami. Ostrzegam, można tam spędzić wiele godzin! Każdy zakamarek kryje coś niesamowitego.

Nieco dalej od Śródmieścia, bo przy ulicy Piłsudskiego znajduje się wielokrotnie nagradzany Pomnik Anonimowego Przechodnia. To czternaście odlanych postaci naturalnej wielkości wchodzących i wychodzących z chodnika. Musicie go zobaczyć na żywo!

Taki przewodnik przyda się każdemu, kto odwiedza Wrocław na dobę lub weekend. To skondensowana kwintesencja Wrocławia skupiona na centrum i okolicach. Bo właściwe te rejony zazwyczaj wybierają osoby chcące w krótkim czasie zobaczyć najpiękniejszą stronę stolicy Dolnego Śląska.

Zachęcam Was jednak do pozostania w tym mieście na dłużej i zgłębienia się w jego inne zakątki, bo naprawdę warto! Przejrzyjcie koniecznie nasze pozostałe przeglądy.


Chcesz poznać inne ciekawe miejsca we Wrocławiu? Bądź z nami na bieżąco!

Categories: Miejsca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *