We Wrocławiu jest wiele muzeów, a my wybraliśmy dla Was te, do których warto zajrzeć w jesienne popołudnia (i nie tylko). Muzea już jakiś czas temu przestały być nudne i są świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, obcując ze sztuką.

Muzeum Współczesne

Muzeum mieści się na placu Strzegomskim w byłym schronie przeciwlotnicznym. Sama elewacja przyciąga nasz wzrok, a na 6 piętrach znajdziecie wiele prac współczesnych artystów oraz interaktywne wystawy! Lista aktualnych wystaw.

Wstęp do muzeum kosztuje 10/5 zł (na wystawy stałe jest darmowy), a w czwartki jest całkiem nieodpłatny.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Julia Balaszczuk (@58542julia)

Wro Art Center

Centrum Sztuki Wro znajduje się w przestrzeni dawnej palarni kawy Otto Stieblera. Centrum powstało w oparciu o doświadczenia i projekty zespołu Fundacji WRO Centrum Sztuki Mediów, jedynej w Polsce niezależnej organizacji zajmującej się sztuką współczesną, mediami i technologią. Wystawy i projekty wykorzystują potencjał nowych technologii, łącząc ją z obrazem, dźwiękiem oraz percepcją – w kontekście sztuki współczesnej. Dlatego to miejsce to coś więcej niż muzeum, czy galeria – to przestrzeń, gdzie możesz doświadczyć sztuki.  Aktualnie trwa wystawa dźwiękowa – więcej o niej przeczytasz tutaj

Wstęp jest darmowy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Valery (@valeri.kit.san)

Muzeum Pana Tadeusza

Miejsce, w którym znajdziecie rękopis lektury, którą każdy pamięta z liceum – Pan Tadeusz. Jedni kochają, drudzy nienawidzą, ale większość przeczytała 😉 Cała wystawa składa się z 10 sal ekspozycyjnych, gdzie poznacie kluczowe inspiracje, historię powstania, świat przedstawiony i recepcję epopei.  Drugą stałą wystawą jest Misja: Polska – Wystawa powstała w oparciu o przekazane do Ossolineum zbiory Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Obaj przez całe życie zgromadzili niezwykle cenne archiwa, księgozbiory, nagrody, pamiątki oraz dzieła sztuki.

Wstęp do muzeum kosztuje 20zł /10 zł (ulgowy).

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Oliwia Nowicka (@_someday_somehow_)

BWA

BWA to cztery Galerie Sztuki Współczsnej. Galeria Awandarda znajduje się w obiekcie autorstwa Carla Gottharda Langhansa – architekta berlińskiej Bramy Brandenburskiej. Budynek po wojnie, jako „żywa ruina” przystosowany został do prezentowania sztuki współczesnej. BWA Awangarda organizuje także spotkania z twórcami, teoretykami i krytykami sztuki oraz wykłady i warsztaty przybliżające zjawiska krajowej i światowej sztuki współczesnej. Galeria Dizajn mieści się na ul. Świdnickiej i jest to nie tylko galeria, ale również miejsce spotkań i dyskusji na tematy związane ze sztuką i projektowaniem. Galeria Studio znajduje się na piętrze w podwórku „Neon Side”. Industrialne wnętrze, w którym odbywają się warsztaty, prelekcje, spotkania autorskie, ale również wystawy. Czwartą jest Galeria SIC! usytuowana na placu Kościuszki.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Agnieszka Sejud (@a.sejud)

Muzeum Architektury

To jedyne muzeum w Polsce poświęcone w pełni historii architektury oraz architekturze współczesnej. Znajduje się w centrum Wrocławia w pięknej okolicy Parku Juliusza Słowackiego (ul. Bernardyńska 5). Oprócz dwóch wystaw stałych odbywa się tu wiele ekspozycji czasowych oraz Galeria Jednego Projektu.

Wstęp do muzeum kosztuje 10/ 7 zł (ulgowy), a w środy jest darmowy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez snela (@tasnela)

Muzeum Narodowe

Piękny gmach porośnięty malowniczym bluszczem, położony nad południowym brzegiem Odry między bulwarem Xawerego Dunikowskiego, a placem Powstańców Warszawy. Zaprojektowany przez Karla Friedricha Endella, a po II Wojnie Światowej – przystosowany, by spełniać rolę obiektu muzealnego. Na trzech piętrach znajdziecie wystawy stałe, a w nich: rzeźbę i sztukę śląską (XII-XIX w.), sztukę polską (XVII-XIX w.), jak i sztukę europejską (XV -XX w.) oraz wiele wystaw czasowych.

Wystawa stała 20 zł /15zł (ulgowy)
Wystawa czasowa 10zł / 5zł (ulgowy)
Wystawa stała + czasowa 25zł / 17zł (ulgowy)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez photographer (@magdalena_toczek_)

Pawilon Czterech Kopuł

Zaprojektowany przez wybitnego architekta Hansa Poelziga, jest częścią kompleksu wystawienniczego wokół Hali Stulecia. Jest to Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Piękna, odrestaurowana przestrzeń została otwarta w 2016 roku. Na stałej wystawie prezentowana jest kolekcja polskiej sztuki współczesnej z dziełami najwybitniejszych twórców II połowy XX wieku i początków naszego stulecia.

Wystawa stała 20 zł /15zł (ulgowy)
Wystawa czasowa 20zł / 15zł (ulgowy)
Wystawa stała + czasowa 30/ 25zł (ulgowy)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Pando Coelho ? (@czesctupanda)

Chcesz poznać więcej ciekawych miejsc we Wrocławiu?

 

Categories: Miejsca

One comment

Muzea we Wrocławiu, które musisz odwiedzić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *