W wielu naszych wywiadach padało pytanie o to, czy Wrocław jest miastem sprzyjającym zakładaniu własnych działalności. Najlepszą odpowiedzią na to pytanie będzie nasz przegląd z firmami, które osiągnęły sukces i powstały we Wrocławiu. Dzisiaj działają w całej Polsce oraz w wielu miejscach na świecie.

PASIBUS

W 2013 roku firma wydała pierwsze posiłki z trucka. Był to debiut zarówno marki Pasibus, jak i street foodu we Wrocławiu. Aby dalej rozwijać firmę w 2015 roku stworzyli centralną bazę – Zajezdnię Pasibus, w której codziennie przygotowują sosy, mielą i przyprawiają mięso, robią kulki serowe, frytki oraz wszystkie autorskie dodatki do burgerów, a następnie dostarczają je do wszystkich lokalizacji. Pasibus to wrocławska sieć lokali, która rozrasta się w błyskawicznym tempie. Na ten moment posiada 17 lokali i trucków w Polsce.

GRUPA IMPEL

Spółka Impel od lat 90. świadczyła usługi w modelu business to business, promując system zarządzania określany jako outsourcing.
Spółki Grupy Impel realizują usługi związane z zarządzaniem nieruchomościami, dla przemysłu oraz wsparcie procesów biznesowych.
Grupa Impel posiada sieć oddziałów na terenie całej Polski. Działa również poza granicami kraju, na Łotwie, Ukrainie, w Niemczech i Kazachstanie.

ETNO CAFE

Etno Cafe powstało z pomysłu czterech kolegów ze studiów. Jest to młoda firma z Wrocławia, która rzuciła wyzwanie gigantom i w ciągu trzech lat stała się jedną z największych w Polsce palarni kawy. Ich palarnia powstała 2013 roku, a w 2015 na ulicy Świdnickiej pojawiła się pierwsza kawiarnia – kultowy Okrąglak. Od 2016 roku Etno jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się polską siecią kawiarni.

firmy założone we Wrocławiu

SELENA

Selena posiada już ponad 25 lat doświadczenia na rynku chemii budowlanej i od czasu, kiedy to na początku lat dziewięćdziesiątych w sposób pionierski, rozpoczęła edukację rynku w zakresie nowych technologii z wykorzystaniem pian, silikonów i uszczelniaczy, oferowany przez firmę Selena asortyment produktów ulega sukcesywnemu poszerzaniu. Dzisiaj oferta produktów Seleny należy do najszerszych na rynku nie tylko w Polsce, ale też na świecie.

firmy założone we Wrocławiu

KRUK S.A.

Kruk to firma windykacyjna z siedzibą we Wrocławiu. Grupa KRUK zarządza wierzytelnościami banków, pośredników kredytowych, firm ubezpieczeniowych, firm leasingowych, telefonii stacjonarnych i komórkowych, telewizji kablowych, platform cyfrowych oraz firm z sektora FMCG. Koncentruje swą działalność na rynku bankowym w oparciu o długoterminowe relacje z kluczowymi klientami.

CLARENA

Historia Clareny zaczęła się w momencie, gdy Patricia Popławska – pomysłodawczyni, twórczyni firmy oraz właścicielka i prezes zarządu firmy otwarła w centrum Wrocławia sklep z kosmetykami. Było to pierwsze miejsce w mieście, w którym można było skorzystać z porady kosmetyczki. Obecna firma został zarejestrowana w 2005r.

GRUPA HASCO

Firmę PPF Hasco-Lek S.A. założył dr. Stanisław Han w 1984 roku, po uzyskaniu dyplomu Wydziału Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu. Od tego czasu, prezes Stanisław Han, konsekwentnie rozwija działalność biznesową, rozszerzając rodzinę spółek z Grupy HASCO. Grupa HASCO to spółki działające w różnych gałęziach branży farmaceutycznej i usług medycznych. W ostatnim czasie powiększyła się ona o jedną z najnowocześniejszych placówek medycznych w Polsce –Vratislavia Medica Szpital im. Jana Pawła II we Wrocławiu. Grupa jest jednym z największych pracodawców na Dolnym Śląsku, zatrudniając obecnie ponad 1500 osób.

REC GLOBAL

Wrocławska firma REC Global jest producentem oprogramowania oferującym usługi w zakresie badań i rozwoju oprogramowania, niestandardowych rozwiązań programistycznych oraz usług doradczych na rzecz firm na całym świecie. Mając do dyspozycji centra badań i rozwoju w Polsce, Chorwacji i na Słowacji oraz zespół ponad 500 wysoko wykwalifikowanych inżynierów. REC Global współpracuje z największymi klientami z szeregu branż, włączywszy motoryzację, branżę morską, półprzewodniki, internet, komunikację typu Machine to Machine, automatyzację przemysłową, bezpieczeństwo i sieć, oraz rozwiązania mobilne i korporacyjne.

RAWLPLUG

Rawlplug zajmuje się opracowywaniem innowacyjnych rozwiązań z zakresu technik zamocowań, ich projektowaniem, produkcją i dystrybucją. Portfolio Grupy obejmuje najwyższej jakości mechaniczne elementy złączne, wyroby gwintowane, kotwy wklejane, wiertła oraz narzędzia i elektronarzędzia. Know-how Grupy Rawlplug to spuścizna wiedzy i praktyki, nabytych podczas wieloletniej działalności. Obecnie grupa Rawlplug zatrudnia ponad 1900 pracowników na 4 kontynentach.
Inwestycje w których zastosowano produkty Rawlplug:
– Statua Wolności, Nowy York
– Wieża Eiffla, Paryż
– Burj Al Khalifa, Dubaj
– Pałac Buckingham, Londyn
– Biały Dom, Waszyngton
– Stadion Wrocław

TOYA

Firma TOYA tworzy narzędzia, które polepszają komfort pracy i codziennych zajęć. Od ponad 28 lat zajmuje się produkcją elektronarzędzi, narzędzi ręcznych, sprzętów codziennego użytku i akcesoriów. W sprzedaży posiada produkty dostępne pod 7 własnymi brandami, które są dostarczane do ponad 100 krajów na całym świecie.

HICRON

Firma Hicron jest integratorem IT czyli firmą konsultingową. Przeprowadza klientów przez proces cyfrowej transformacji biznesu. Zajmują się wdrażaniem, konsultacją, rozwojem i pomocą przy utrzymywaniu rozwiązań IT.
Firmą z całkowicie polskim kapitałem, która pracuje między innymi dla takich marek jak Solaris, Volvo Construction Equipment i innych liderów produkcji i dystrybucji samochodów. Działa również na rzecz cyfrowej transformacji w innych branżach oraz realizuje złożone projekty o międzynarodowym zasięgu, na niemal wszystkich kontynentach.

TelForceOne

TelForceOne S.A. to jeden z największych producentów i dystrybutorów elektroniki użytkowej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Doświadczenie na rynku posiadają od 2001 roku. Swoją ofertą obejmują również: GSM, komputery, oświetlenia LED, materiały eksplotacyjne oraz akcesoria motoryzacyjne. Aktualnie produkty dostępne są w sieciach spożywczych i wielobranżowych, u operatorów sieci komórkowych oraz w wielu sklepach z akcesoriami GSM na terenie całej Europy.

Chcesz poznać więcej ciekawostek o Wrocławiu?

 

Categories: Ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *