Każdy z nas ma czasem dość ciągłego życia w pośpiechu i zastanawia się, jak w pełni wykorzystać czas relaksu i odetchnąć od miasta? Wystarczy jeden dzień w wymienionych przez nas miejscach, aby zregenerować siły i na chwilę zapomnieć o gwarze towarzyszącemu wielkim miastom. Brak pomysłu na wypad za miasto? Nie potrzeba do tego wiele, a i brak auta nie powinien cię zatrzymywać. W drogę!

Wrocław

Las Pilczycki

Położony w północno-zachodniej części Wrocławia – Las Pilczycki, został objęty ochroną w ramach programu Natura 2000 ze względu na występowanie siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory. Las Pilczycki budują wielowiekowe drzewostany osiągające wiek ponad 160 lat.

Las Mokrzański

Las Mokrzański to największy kompleks leśny w granicach administracyjnych Wrocławia. W jego północnej części znajduje się najwyżej położone naturalne wzniesienie w granicach miasta.

Park Pawłowicki i Las Zakrzowski

Główny punkt parku stanowi pałac – a mianowicie budowla z XIX wieku, w której mieści się dodatkowo restauracja, więc jeśli podczas spaceruje zgłodniejecie to koniecznie do niej zajrzyjcie! Na terenie parku znajduje się również arboretum, czyli miejsce w którym prowadzi się badania nad drzewami i krzewami. Dawna siedziba rodu Kornów, została zrewaloryzowana dzięki realizacji projektu pt.: „Przystosowanie zespołu parkowego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu do celów edukacji ekologicznej społeczeństwa” ze środków Unii Europejskiej.

Województwo Dolnośląskie

Kotowice

24 km od Wrocławia

Jeśli szukasz pomysłu na krótki spacer niedaleko Wrocławia wybierz się do Kotowic, w których znajduje się oryginalna wieża widokowa. Mierzy aż 40m wysokości, a widok z góry na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem. Z Dworca Głównego dojedziecie na miejsce w przeciągu 20 minut!

Dolina Bystrzycy

30 km od Wrocławia

Dydaktyczna ścieżka rowerowo-piesza w Parku Krajobrazowym „Dolina Bystrzycy” ma 32 kilometry i rozpoczyna się w Jarnołtowie, dokąd można dojechać autobusem MPK numer 109 z dworca Świebodzkiego. Można również wybrać krótszą trasę liczącą 10 km, rozpoczynającą się w Kątach Wrocławskich – do których bez problemu dojedziecie Kolejami Dolnośląskimi.

Wojsławice

50 km od Wrocławia

Arboretum w Wojsławicach to ogród dendrologiczny, a od roku 1988 filia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Do Wojsławic dojeżdżają autokary, które zatrzymują się we Wrocławiu na przystanku plac Dawida. Wstęp do Arboretum kosztuje 15 zł za bilet normalny i 10 zł za ulgowy.

Zalew Mietkowski

50 km od Wrocławia

Zalew Mietkowski jest największym w województwie dolnośląskim jeziorem. To bez wątpienia ogromna atrakcja dla osób lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu. W miejscowości Borzygniew znajduje się kąpielisko strzeżone z plażą i wypożyczalnią sprzętu wodnego.

Ślężański Park Krajobrazowy

50 km od Wrocławia

To idealne miejsce dla fanów wycieczek pieszych – tych początkujących, jak i bardziej zaawansowanych.

Obowiązkowym punktem wycieczki jest wejście na szczyt Góry Ślęża. W obrębie parku znajduje się 5 szlaków turystycznych, a ponadto przez teren parku przebiega kilka tras rowerowych. Z Wrocławia można dojechać regionalnym PKS-em do Sobótki, która znajduje się tuż przy Parku Krajobrazowym.

Książański Park Krajobrazowy

80 km od Wrocławia

Na terenie tego Parku Krajobrazowego znajduje się trzeci co do wielkości zamek w Polsce – Książ. Jego niewielka część, ale z pewnością imponująca, jest udostępniona zwiedzającym. Same okolice zamku również stanowią ogromną atrakcję turystyczną, ponieważ otaczają go przepiękne ogrody, zmieniające kolory w zależności od pory roku, oraz stadnina koni. Podczas II wojny światowej teren zamku został zaadoptowany przez nazistów na jedną z siedzib Adolfa Hitlera.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

80 km od Wrocławia

Pałac Marianny Orańskiej stoi na wzniesieniu górującym ponad Kamieńcem Ząbkowickim. To prawdziwa perła architektury Dolnego Śląska. Pałac można podziwiać również z wewnątrz, gdyż jest on udostępniony dla turystów. Bilet normalny kosztuje 25 zł, a ulgowy 15 zł. Kolejami Dolnośląskimi pociąg dojeżdża bezpośrednio do Kamieńca Ząbkowickiego w ciągu godziny.

Rudawski Park Krajobrazowy

108 km od Wrocławia

Rudawski Park Krajobrazowy słynie z Kolorowych Jeziorek, do których bardzo chętnie przyjeżdżają turyści z całej Polski. To cztery stawy u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.) w Rudawach Janowickich. Swoją nazwę zawdzięczają niezwykłym kolorom jak na jeziorka. Powstały w miejscu dawnych niemieckich kopalni, a ich barwa wynika ze składu chemicznego podłoża, na którym są zlokalizowane. Znajdują się na trzecim miejscu cudów Polski, dlatego zdecydowanie warto zabrać tam najbliższych na jednodniowy wypad!

Chcesz poznać więcej ciekawych miejsc? Bądź na bieżąco!

Categories: Miejsca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *