Wrocław jest swoistym sercem niekomercyjnych działań teatralnych – skupia grupy i artystów różnych dziedzin sztuki.
Alternatywna, wrocławska  scena teatralna ma się całkiem dobrze i z roku na rok się powiększa. Niektóre z niezależnych teatrów działają już od kilkunastu lat i stale poszukują nowych środków wyrazu w sztuce. Teatry niezależne we Wrocławiu tworzą zarówno aktorzy wywodzący się z teatru offowego, jak i zawodowi. Opisujemy ich sposób istnienia oraz działalność artystyczną, a także podrzucamy kilka najbliższych wydarzeń teatralnych w których warto wziąć udział.

Psychoteatr

Psychoteatr powstał z potrzeby wypowiadania się na tematy ważne i dotykające. Aktorzy poszukują takich środków wypowiedzi,aby poruszyć odbiorów. Starają się przede wszystkim mówić szczerze i prosto i zależy im na wywoływaniu emocji.  Przełomowym momentem w działalności artystycznej teatru było nawiązanie współpracy z kompozytorem i producentem muzycznym – Pawłem Rychertem. Ich główną ideą jest tworzenie sztuki ukazującej ciało aktora/tancerza jako naczelnego punktu, z którego wyzwalają się pozostałe środki wyrazu scenicznego: głos, interpretacja, ekspresja, improwizacja. Muzyka stanowi bodziec uruchamiający do twórczych poszukiwań.

Najbliższy pokaz teatru:
Las – miasto, blokowisko, mieszkanie, łazienka, a w niej… las. Jest to historia dziewczyny zagubionej w świecie, w którym buty same tańczą, tajemnicy lasu zamieszkałego przez roje motyli strzeże drwal, zaś́ wanna napełnia się̨ morską wodą. Dlaczego w mieście grasują̨ wilki? Czy istnieje droga powrotna z mrocznego lasu? I jak mamy uwierzyć́ w to wszystko, gdy zza okna dociera blask reklam i hałas tramwajów? Las to swoiste studium samotności w tłumie ludzi.

Kiedy? 14 czerwca
Gdzie? Teatr Polski, ul. Gabrieli Zapolskiej 3
Bilety: Wkrótce w sprzedaży http://www.teatrpolski.wroc.pl/repertuar/

Teatr Arka

Teatr Arka jest niezwykłym ośrodkiem artystycznym i zarazem miejscem wspólnej pracy ludzi sprawnych i niepełnosprawnych. Ten integracyjny teatr tworzą zawodowi aktorzy, którzy pracują z osobami o różnym stopniu niepełnosprawności. To niezwykłe połączenie, rzadko spotykane, ale dające równie niezwykłe efekty, o czym można przekonać się na każdym ze spektakli. Swoje spektakle pokazują nie tylko we Wrocławiu, ale także w wielu innych miastach Polski i Europy.

Najbliższy spektakl:
„Okar i Pani Róża” – przedstawienie, podobnie jak książka, nie mówi o śmierci. Mówi o życiu. O triumfie woli przetrwania i radości istnienia nad pustką, bólem i niebytem. Jest rozmową z samym sobą, z Bogiem, z całym realnym i nierealnym światem – po to, by przekonać siebie, że śmierć nie istnieje, a sam fakt bycia tu i teraz daje każdemu z nas niepowtarzalną okazję do smakowania każdego dnia, każdej minuty.

Kiedy? 4 kwietnia 10:00
Gdzie? ul Mennicza 3 (wejście od l. Świdnickiej 28)
Bilety: ulgowy 30 zł, normalny 40 zł
Rezerwacje: http://teatrarka.pl/pl/text,43.html

Teatr Sztampa

Teatr Sztampa zrzesza ludzi w różnym wieku, z różnych branż i środowisk, których łączy jedno – pasja, która potrafi przemienić się w wielogodzinne, wieczorne próby i rozkładanie osiemnastowiecznych dramatów na czynniki pierwsze. Ludzie ci nie boją się zadawać sobie trudnych pytań i wierzą w moc teatru słowa, dobrej literatury i klasycznej formy, za którą stoją murem. Lubią bawić się słowem, żonglować nim, podrzucać, pluć i wykrzykiwać, żeby ostatecznie złożyć całość w nowe, pełne wyrazu spektakle.

Repertuar na najbliższy czas:
Mirandolina – autorstwa Carlo Goldoniego skrzy się humorem i pełna jest damsko-męskich igraszek. Tytułowa bohaterka, właścicielka gospody we Florencji, kipi wdziękiem i humorem – nic dziwnego, że goszczący u niej szlachcice z miejsca tracą głowę. Co stanie się, gdy dołączy do nich niecierpiący kobiet Kawaler? Otworzy oczy zauroczonym kompanom? A może ulegnie mocy kobiet? Zanurzcie się w klimat włoskiej komedii XVIII wieku i przekonajcie się sami!

Kiedy? 13 kwietnia 18:00 i 20:30
Gdzie? SEROWIEC” nad Odrą, 3. piętro Wybrzeże Wyspiańskiego 25
Bilety: Wstęp co łaska
Rezerwacje: http://www.teatrsztampa.pl/repertuar/

Związek otwarty – tekst już klasyczny – napisany przez noblistę Dario Fo i jego małżonkę Frankę Rame w latach 70, wg arystotelesowskich zasad, ale przede wszystkim tekst tłumaczony na kilkanaście języków i grany z powodzeniem w różnych zakątkach świata. Kontestacja mieszczańskich wartości i schematów tym razem na scenie teatru SZTAMPA. „Związek Otwarty” to komedia dla tych, którzy szaleją z miłości. Zarówno w związkach otwartych, jak i tych zamkniętych i opieczętowanych.

Kiedy? 11 maja 18:00 i 20:00
Gdzie? SEROWIEC” nad Odrą, 3. piętro Wybrzeże Wyspiańskiego 25
Bilety: Wstęp co łaska
Rezerwacje: http://www.teatrsztampa.pl/repertuar/

Teatr Układ Formalny

Początkowo każdy z nich podążał własną, artystyczną drogą. W 2016 roku postanowili połączyć zdobyte doświadczenie i tworzyć wspólnie. Zawarli układ, Układ Formalny. Tak powstał teatr określony w swej formie – teatr, który rozmawia. Chcą być jak najbliżej ludzi, pytać o to, co dla nich ważne. Szukają tematów istotnych, często przemilczanych, niewygodnych. W spektaklach nie udzielają konkretnych odpowiedzi, wolą zadawać pytania. Tworzą przestrzeń do dyskusji, konfrontacji i integracji oraz cenią różnorodność. Ich zespół tworzą nie tylko absolwenci wrocławskich szkół artystycznych, ale też psychologowie i pedagodzy. To sprawia, że mogą być jeszcze bliżej widzów i z nimi rozmawiać.

Najbliższe wydarzenie:
Słowo na G – spektakl o przemocy seksualnej w polskich szkołach. Spektakl jest nie tylko polem do dyskusji odnośnie granic i intymności oraz sytuacji ich pogwałcenia, ale też okazją do rozmowy na temat seksualności w ogóle. Co istotne dla projektu, który pozwala podglądać zarówno świat młodych ludzi, jak i pokoju nauczycielskiego, w spektaklu i warsztatach biorą udział przedstawiciele obu „stron konfliktu”. Sytuacja opowiedziana przez aktorów stanie się pretekstem do rozmowy, która bardzo rzadko ma szansę się odbyć w polskich szkołach. Obecność edukatora seksualnego w trakcie warsztatów umożliwi również obalenie wielu nadal obowiązujących mitów dotyczących seksualności.

Kiedy? 6 i 7 kwietnia, godzina 19
Gdzie? Instytut Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27,
Bilety 20 zł rezerwacje: https://www.bilety24.pl/teatr/-slowo-na-g–49267

Studio Kokyu

Studio Kokyu to grupa osób dzielących się swoimi doświadczeniami w zakresie różnych form treningu i poszukiwań ruchowo-teatralnych oraz prowadzących projekty artystyczne, edukacyjne i badawcze. Ważnym aspektem pracy studia jest idea dzielenia się wspólną pracą w zespole – szukania inspiracji, motywacji i ścieżek rozwoju. To mały krok między doświadczeniem nabytym na warsztatach a regularną pracą w bardzo określonej strukturze. Studiu Kokyu prowadzi działalność edukacyjno-badawczą. Ich pracy przyświeca idea laboratorium teatralnego, w którym poddaje badaniu intuicje, dotychczasowe doświadczenia oraz narzędzia. Bardzo istotną kwestią jest dla nich etos zespołu teatralnego, dzielącego się swoimi doświadczeniami, nawzajem edukującego, biorącego na siebie odpowiedzialność.

Teatr Ekstrawersja

Dla nich istota teatru to tworzenie go przez ludzi dla ludzi.  Wspólnie z nimi można się przenieść do innego, niepowtarzalnego świata. Każdy z nich pochodzi z innego świata, mają różne prace i doświadczenia