Już 23 października rozpoczyna się American Film Festival czyli kolejne filmowe wydarzenie, które pokazuje inne oblicze kina niż to, jakie oglądamy na co dzień w kinach sieciowych. Na ekrany dociera przede wszystkim kino komercyjne, a nie sztuka filmowa. Natomiast podczas festiwalu, jak co roku spotkamy wszystkie oblicza kinematografii zza oceanu: zarówno dzieła uznanych mistrzów, jak i twórców niezależnych. Są to produkcje, których często nie zobaczymy nigdzie indziej na polskich ekranach.

Na początek kilka przydatnych faktów

  • Posiadacze festiwalowych karnetów i akredytacji mają możliwość rezerwowania online miejsc na wybrane seanse. Dzięki temu każdy wie wcześniej, na jaki film na pewno się dostanie.
  • By dostać się na seans, koniecznie należy zrobić rezerwację miejsca na sali. Na przykład: jeśli ktoś planuje wybrać się na seanse 27 października, będzie mógł je zarezerwować 26 października od godz. 8:30.
  • Bilety można kupować online do 2 godzin przed rozpoczęciem wydarzenia.
  • Osoby spóźnione na seans nie będą wpuszczane na salę – obowiązuje bezwzględna zasada punktualności.
  • Festiwalowi towarzyszyć będą wydarzenia poboczne oraz wizyty gości specjalnych.

Na co warto się wybrać?

Narodziny gwiazdy
Gatunek: Dramat, Muzyczny
AFF otworzy film, na który czekają nie tylko miłośnicy kina, ale również entuzjaści muzyki. Narodziny gwiazdy to obraz Bradleya Coopera, gdzie w roli głównej – obok samego autora, występuje także Lady Gaga. Produkcja okazała się przebojem na festiwalu w Wenecji, znakomicie przyjęta przez krytyków.

Bez obaw, daleko nie zajdzie
Gatunek: Biograficzny, Dramat
To nowa produkcja niezrównanego Gusa van Santa. Inspirowany autobiograficzną książką komediodramat opowiadający o przykutym do wózka inwalidzkiego mężczyźnie, który postanowił zdobyć sławę jako niestroniący od prowokacji i obsceniczności karykaturzysta.

Suspiria
Gatunek: Horror
Suspiria to film o onirycznym klimacie, bajkowych kolorach i hipnotyzującej choreografii połącząnej z grą groteską i kiczem. Powstała jako remake wersji sprzed lat i chociaż z oryginałem łączy ją szereg cech – można potraktować ją jako całkiem osobne dzieło.

Free Solo
Gatunek: Dokumentalny
Free Solo zachwyca i zdumiewa widokami, ale ukazuje też coś, co jest niezrozumiałe dla ostronnych ludzi patrzących na człowieka, który poprzez wspinaczkę bez zabezpieczeń ryzykuje życie. Mowa tu o pasji i przekraczaniu własnych granic, co po mistrzowsku zostało ukazane w produkcji.

Wymazać siebie
Gatunek: Biograficzny, Dramat
Film został hitem torontońskiego festiwalu filmowego. Wymazać siebie to poruszający dramat ukazujący konserwatywną Amerykę i grupę homoseksualistów zmuszonych do udziału w tzw. terapii konwersyjnej. Wśród obsady znajdziemy nazwiska takie jak Nicole Kidman i Russell Crowe.

Bliscy nieznajomi
Gatunek: Dokumentalny
„Wyobraźcie sobie, że gdzieś po świecie chodzi ktoś, kto wygląda zupełnie jak wy, porusza się jak wy, ma te same gesty, tiki, miny… Wyobraźcie sobie też, że takich osób jest więcej niż jedna.”

Assassination Nation
Gatunek: Thriller
Jest to autorska, współczesna wersja Czarownic z Salem. Znana historia ukazana przez pryzmat obecnych przemian społecznych. Będzie dużo przemocy, bluzgów, krwi i ataków z użyciem siły.

High life
Gatunek: Dramat, Sci-Fi
Produkcja nawana przez Guardiana “orgazmicznym arcydziełem w najgłębszym kosmosie”. Opowiada o młodym kryminaliście, który został wysłany w kosmos, a wraz z nim niemający nic do stracenia więźniowie. U boku Roberta Pattinsona możemy zobaczyć Agatę Buzek.

Bracia Sisters
Gatunek: Western
Festiwal zostanie zamknięty tytułem nagrodzonym za reżyserię w Wenecji. Antywestern demitologizujący gatunek opowiada wielowymiarową historię tytułowych braci, płatnych zabójców, których łączy niełatwa, ale silna więź.

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik – mimo, że jest w pełni subiektywny – ułatwi Wam wybór filmów, na które się wybierzecie!

Chcesz poznać ciekawe miejsca we Wrocławiu? Bądź na bieżąco!

 

 

Categories: Miejsca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *