Większości z nas jesień kojarzy się z leżeniem pod kocem i sączeniem gorącego kakałka, ale nie zapominajmy o tym, że jesień to też idealna pora na spacer wśród różnokolorowych liści i kojącej natury. W związku z tym przygotowaliśmy przegląd lasów we Wrocławiu i okolicach, w których odetchniesz od miasta i… maseczek! 

Las Strachociński

Wszyscy znamy legendę o Smoku Wawelskim, ale k z Was kojarzy tę o Smoku Strachocie? To właśnie smokowi, dzielnemu Konradowi oraz czarodziejskiemu jeziorku, las zawdzięcza potoczną nazwę “Smoczy Las”. A “Baśń o Smoku Strachocie” ma w swoim repertuarze Wrocławski Teatr Lalek.

Sam las jest jednak atrakcyjny nie tylko ze względu na swoją legendę. To około 200 ha terenów zielonych położonych pomiędzy Strachocinem, Wojnowem, wsiami Łany i Kamieniec Wrocławski a Odrą. Poza obfitym drzewostanem możecie tam też znaleźć Jezioro Leśne i staw.

Las Zakrzowski

W północno-wschodniej części Wrocławia znajdziecie z kolei Las Zakrzowski. Przepływają przez niego rzeki Dobra i Przyłęk, a obok znajduje się także Park Pawłowicki w stylu angielskim – z pałacem i arboretum, czyli coś dla fanów bardziej uporządkowanych i miejskich terenów. Las można zwiedzać żółtym szlakiem. 

Las Pilczycki

Do Lasu Pilczyckiego dojedziecie samochodem ulicą Nadrzeczną – nic dziwnego, bo mieści się na lewym brzegu Odry. Należy do programu “Natura 2000”, więc, jak pewnie się domyślacie, stanowi dużą wartość przyrodniczą! Warto wybrać się tam na spacer w poszukiwaniu motyli, wydr, bobrów, lisów czy nietoperzy. 

Las Mokrzański

Pora na prawdziwego giganta wśród lasów: przedstawiamy Las Mokrzański z powierzchnią 551 hektarów! Ten największy wrocławski las znajdziecie na północ od Leśnicy. Możecie go zwiedzić pieszo (szlak zielony) albo rowerem (niebieski). Teren bywa pagórkowaty, więc to dodatkowe wyzwanie i obietnica pięknych widoków (np. z Wiśniowej Góry). 

Miłośnicy historii mogą z kolei w Lesie Mokrzyckim trafić na prawdziwą perełkę – “Waldschlößchen”, ruiny dawnej restauracji z lat 1900-1945. 

Las Osobowicki

Położony w okolicach Osobowic Las Osobowicki ma bardziej parkowy charakter. Znajdziecie tam dużo ścieżek, plac zabaw, miejsca na ognisko, tor saneczkowy czy urokliwą kapliczkę. Atrakcyjność parku zwiększa łatwy dojazd – dotrzecie tu nawet komunikacją miejską (autobus 118, tramwaje 24, 14). 

Las Rakowiecki

Na terenach tego niewielkiego lasu na wschodzie Wrocławia znajdowały się niegdyś stanowiska niemieckich dział przeciwlotniczych. Pozostałości po czasach II wojny światowej możecie zobaczyć, idąc od Kładki Siedleckiej do ul. Międzyrzeckiej i przystani ZHP.

Niezależnie jednak od tego, czy lubicie historyczne miejsca, Las Rakowiecki ze swoją stosunkowo niewielką powierzchnią świetnie nada się na krótki, weekendowy spacer. 

Las Rędziński

Ten piękny, rozległy obszar leśny położony jest w obrębie osiedli Rędzin i Lesica. Sąsiaduje z Lasem Pilczyckim i Osobowickim, a dojedziecie do niego  samochodem albo autobusem linii 118. 

Najgrubszy we Wrocławiu dąb szypułkowy (obwód 734 cm!) znajdziecie właśnie tam!

Park Szczodre

Chociaż to park, to jego charakter i położenie (gmina Długołęka, ok. 20 min. od Wrocławia), pozwoliły mu się znaleźć w naszym zestawieniu. Świetnie nada się na dłuższy spacer czy kilkugodzinny wypad z dziećmi (ścieżki edukacyjne, tematyczne place zabaw, drewniane hamaki), a duży teren sprawia, że nie musicie obawiać się człowieka na człowieku. 

Chcesz zainspirować się Wrocławiem? 
Bądź z nami na bieżąco!

Categories: Miejsca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *